FORUM ZDRUŽENJA ATEISTOV SLOVENIJE (ZAS) Seznam forumov FORUM ZDRUŽENJA ATEISTOV SLOVENIJE (ZAS)
Objave uporabnikov foruma, komentarji, debate
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




ZAKAJ VOJAŠKI VIKARIAT V POKLICNI VOJSKI?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    FORUM ZDRUŽENJA ATEISTOV SLOVENIJE (ZAS) Seznam forumov -> Ateizem pri nas
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
unix



Pridružen/-a: 28.01. 2009, 21:28
Prispevkov: 76
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: 25 Maj 2011 10:34    Naslov sporočila: ZAKAJ VOJAŠKI VIKARIAT V POKLICNI VOJSKI? Odgovori s citatom

ZAKAJ VOJAŠKI VIKARIAT V POKLICNI VOJSKI?
V poklicni vojski imajo, tako kot ostali delovni ljudje tudi poklicni vojaki določen delovni čas, nakar so prosti. V delovnem času se usposabljajo za obrambne in dodatne vojaške naloge, ki jih je država prevzela z vstopom v NATO. Po delovnem, torej v prostem času lahko tako kot drugi zaposleni v državi o svojih osebnih potrebah in dejavnostih odločajo sami. Po svoji izbiri in volji ga lahko uporabijo za lastne potrebe in interese. Tudi za tiste, ki jih imajo na duhovnem in religioznem področju. Zato je umestitev Vojaškega vikariata v poklicno vojsko nepotrebna. Še bolj zgrešeno in celo protiustavno je organizacijsko, vsebinsko, politično in moralno delovanje Vojaškega vikariata na Ministrstvu za obrambo, med civilnimi uslužbenci SV, med člani vojaških družin, otroki vojakov in drugim civilnim prebivalstvom, kar prakticira sedanji Vojaški vikariat.
Njegova prisotnost ob neidentificiranih vojnih grobiščih, ob miklavževanjih in božičevanjih, ob krstih, birmah in porokah, na otroških letovanjih in zimovanjih, na tečajih meditacije in kateheze, na turističnih romanjih in podobnih aktivnostih kaže na težnjo rekatolizacije vsega in vsakogar, kaže na katoliški in cerkveni fundamentalizem ter težnjo po indoktrinaciji, s katero želi nadomestiti laično državo in ji vsiliti nekakšen novi srednji vek.
RKC je treba dati v državi tisto mesto, ki je določeno z našo ustavo in sta se zanj država in Sveti sedež dogovorila z meddržavno pogodbo in nič več. Predvsem država, to je njen politični in upravni vrh morata poskrbeti, da RKC ne bo več iz ozadja sistematično in načrtno delovala kot paradržavna institucija in usmerjala ljudi, kot je to počela med okupacijo. Z geslom, ki ga je v svoj Zbornik ob desetletnici Vikariata zapisal vikar dr. Plut: »Zvest bogu in domovini« in znakom Vikariata, v katerem so simboli križ, Sveto pismo in letnica končanega krvavega pokristjanjenja naših prednikov, se je močno približal medvojnim zablodam dr. Rožmanove »Vojske Kristusa kralja« kot sta bili MAVC in Domobranci.
Ministrica in načelnik generalštaba sta v uvodniku k zborniku skupaj z nadškofom dr. Stresom, ki je uradnik druge države in Gezo Ernišem ugotovila, tako kot piše ministrica dr. Jelušičeva: »Nešteto upanj, želja in sanj je v vsakem izmed nas. Včasih se nasmehne sreča izpolnitve, večinoma pa upamo naprej in čakamo na žarek, da bo posijal skozi mavrično nebo. Temu upanju pravimo vera.«. Ali se sploh zavedajo, da Vatikanska kurija z načrtno indoktrinacijo spreminja slovensko vojsko v svojo križarsko vojsko?
Generalštab ima o delu Vojaškega vikariata v prvem stavku opisa dela tega področja zapisano: »Vojaški vikariat zagotavlja duhovno oskrbo pripadnicam in pripadnikom Slovenske vojske, zaposlenim na Ministrstvu za obrambo ter njihovim družinskim članom, ne glede na njihovo versko pripadnost.« Ali tudi ateistov in drugih razmišljajočih državljanov? Generalštab je v opis dela Vikariata zapisal tudi, da svoje cilje dosega »… z organiziranjem romanj, srečanj za družine, delitvijo zakramentov, bogoslužij za domovino, predavanji in drugimi priložnostnimi akcijami.« in da samostojno deluje na mnogih mednarodnih konferencah in srečanjih, n.pr. s Svetovnim združenjem krščanskih vojakov (Apostolat Militaire International) in z vikariati in kaplani številnih držav članic in nečlanic NATA. Ob tako zastavljenih nalogah se zastavljajo najmanj štiri vprašanja: 1. Kaj sploh je vsebina duhovne oskrbe. 2. Ali velja to za duhovno oskrbo vseh 40 v Sloveniji registriranih verskih skupnosti. 3. Kako je to urejeno in 4. Kdo omenjene prostočasne aktivnosti plačuje.
Pogosteje bi morali razmišljati tudi o tem, kaj se nam obeta, če se bomo strinjali s servilno politiko, ki jo do RKC zganja prvi mož vlade in Socialdemokratske stranke. Pozabil je, tako se zdi, da skupaj s koalicijo vodi laično, sekularno državo, ki temelji na človekovih pravicah in Ustavi RS. Tam pa piše, da je Slovenija demokratična, pravna in socialna država, s členi 7, 14, in 41 zagotavlja versko svobodo posameznikom in ločitev verskih skupnosti od države. RKC je le ena izmed njih.
RKC na Slovenskem je treba postaviti na realna tla in jo spomniti, da ima v državi gostiteljici na svojem religioznem področju z ustavo zagotovljeno avtonomijo, jo spomniti, da ima svoje premoženje in da naj plačuje svojo dejavnost z denarjem, ki ga ustvarja s svojimi ekonomskimi subjekti in s prispevki svojih polnoletnih članov. Kot cerkvena institucija tuje države pa ne more vstopati v državne organe države gostiteljice, zahtevati plačilo za izpolnjevaje religioznega poslanstva, ki si ga je zadala z evangelizacijo in ne zahtevati, da država v svojo zakonodajo implementira njen pogled na človeka in svet.
Slovenska država mora odločno zavrniti pričakovanja RKC, da bo s Svetim sedežem (Vatikanom) sklenila nove meddržavne sporazume, s katerimi bi povečala svoje privilegije in še kar naprej zaposlovala svoje predstavnike v državne institucije, kot je to uspela v vojski. Politiki, poslanci in državniki bi morali že zdavnaj temeljito razmisliti tudi o tem, ali največji bogataš v državi, kar RKC je, še kar naprej sme s privilegiji, ki jih je pridobila v zadnjih dvajsetih letih, začenši z denacionalizacijo, oprostitvijo nekaterih davščin, podjetništvom, neposrednim financiranjem dela socialnih dajatev za svoje duhovnike in še mnogo česa, vse tja do instalacije Vikariata, ki je zastopnik tuje države v našo vojsko in policijo, izkoriščati državni proračun in skupaj s pišmeuhovstvom vladne ekipe kršiti Ustavo RS.
Hardvik Pirnovar
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MilanAmbrozic



Pridružen/-a: 01.10. 2019, 14:14
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: 18 Dec 2019 15:03    Naslov sporočila: Nadaljnji komentarji o »duhovni oskrbi« vojakov Odgovori s citatom

Se strinjam, Vojko. Danes ni nič boljše, mogoče še slabše. Da, kar naprej se čveka parola o »duhovni oskrbi vojakov«, čeprav je vsakomur popolnoma jasno, da gre pretežno za načrtno katoliško indoktrinacijo in vedno nove poskuse verskega ukalupljanja Zahoda. Pred kratkim sem videl članek s to temo v časopisu Goriška, kjer avtor in vojaki opevajo teologa na ladji, ki jim daje »duhovno oskrbo«. Vojaki pa raje poslušajo njegovo nakladanje, kot da bi šli v prostem času na ladji počivat. Še po časopisih se poneumlja narod. Zares, v indoktrinaciji posebno represivnih državnih aparatov vidim tudi sam veliko nevarnost za intelektualni razvoj družbe v srednjeročni prihodnosti.
Zavedati se moramo, da bodo verske institucije vedno znova skušale ljudem vsiliti vero in dogmatiko, in sicer iz razlogov, ki jih zelo dobro poznava oba. Dokler bo elita na njihovi strani (povsem jasno, zakaj), jim bo to vedno znova uspevalo. Mislim, da ni toliko pomembno, za katero množično svetovno vero sploh gre. Sam opažam nevarnost tudi v poskusih hinduistične indoktrinacije zahodnih družb. Na primer, hinduizem se razglaša za strpnejšo vero od krščanstva: s hinduizmom tečnarijo npr. pri oglaševanju in izvajanju tečajev joge, indijske duhovnosti in v veganskih revijah. Pa primerjaj potem Evropo in Indijo! Hinduizem pa je v najbolj dogmatični različici iz Ved še precej večji življenjski nihilizem kot npr. krščanstvo.
Jaz še zdaleč nisem takšen optimist kot mnogi, ki so prepričani, da religije počasi, a zanesljivo zapuščajo duhovno sceno. Saj si sam objavil Gallup anketo: še vedno je v svetu samo 9 % deklariranih ateistov. Kar je trenutno Evropa na boljšem, je morda samo zgodovinski odklon. Prepričan sem, da bo čez dve, tri desetletja vse precej slabše kot zdaj.
Kot je genialno zapisal Vladimir Bartol v Alamutu, ljudje hočejo in celo zahtevajo pravljice. Za ateistični preboj se bomo morali še desetletja boriti kot levi.
_________________
Milan Ambrožič
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
unix



Pridružen/-a: 28.01. 2009, 21:28
Prispevkov: 76
Kraj: MARIBOR

PrispevekObjavljeno: 18 Dec 2019 19:06    Naslov sporočila: Re: Nadaljnji komentarji o »duhovni oskrbi« vojakov Odgovori s citatom

MilanAmbrozic je napisal/a:
Se strinjam, Vojko. Danes ni nič boljše, mogoče še slabše. Da, kar naprej se čveka parola o »duhovni oskrbi vojakov«, čeprav je vsakomur popolnoma jasno, da gre pretežno za načrtno katoliško indoktrinacijo in vedno nove poskuse verskega ukalupljanja Zahoda. Pred kratkim sem videl članek s to temo v časopisu Goriška, kjer avtor in vojaki opevajo teologa na ladji, ki jim daje »duhovno oskrbo«. Vojaki pa raje poslušajo njegovo nakladanje, kot da bi šli v prostem času na ladji počivat. Še po časopisih se poneumlja narod. Zares, v indoktrinaciji posebno represivnih državnih aparatov vidim tudi sam veliko nevarnost za intelektualni razvoj družbe v srednjeročni prihodnosti.
Zavedati se moramo, da bodo verske institucije vedno znova skušale ljudem vsiliti vero in dogmatiko, in sicer iz razlogov, ki jih zelo dobro poznava oba. Dokler bo elita na njihovi strani (povsem jasno, zakaj), jim bo to vedno znova uspevalo. Mislim, da ni toliko pomembno, za katero množično svetovno vero sploh gre. Sam opažam nevarnost tudi v poskusih hinduistične indoktrinacije zahodnih družb. Na primer, hinduizem se razglaša za strpnejšo vero od krščanstva: s hinduizmom tečnarijo npr. pri oglaševanju in izvajanju tečajev joge, indijske duhovnosti in v veganskih revijah. Pa primerjaj potem Evropo in Indijo! Hinduizem pa je v najbolj dogmatični različici iz Ved še precej večji življenjski nihilizem kot npr. krščanstvo.
Jaz še zdaleč nisem takšen optimist kot mnogi, ki so prepričani, da religije počasi, a zanesljivo zapuščajo duhovno sceno. Saj si sam objavil Gallup anketo: še vedno je v svetu samo 9 % deklariranih ateistov. Kar je trenutno Evropa na boljšem, je morda samo zgodovinski odklon. Prepričan sem, da bo čez dve, tri desetletja vse precej slabše kot zdaj.
Kot je genialno zapisal Vladimir Bartol v Alamutu, ljudje hočejo in celo zahtevajo pravljice. Za ateistični preboj se bomo morali še desetletja boriti kot levi.


S povedanim se seveda strinjam. Dodal bi le opazko glede hinduizma. Zanj - kot za vsako religijo - veljajo vse ugotovitve glede njegove škodljivosti. Soglašam, da propagira družbeno nesprejemljivi 'življenjski nihilizem', a kar ga loči od npr. krščanstva in predvsem islama, je njegova benignost. Krščanstvo (manj danes, veliko bolj v preteklosti!), še posebej pa islam, sta agresivni in ekspanzionistični religiji. Za islam velja, da je poleg vsega še militanten in netoleranten do vsega drugačnega in je glede moralnih vrednost in človekovih pravic in svoboščin obtičal v srednjem veku.

Hinduizem na Zahodu danes dojemajo bolj kot ekstravaganco, eksotiko, za nekakšne praktike, ki krepijo 'duhovnost' (karkoli že to pomeni), kot pa religijo v zahodnjaškem pomenu.

Obsežne mednarodne raziskave ne podpirajo tvojega pesimističnega prepričanja, "da bo čez dve, tri desetletja vse precej slabše kot zdaj."

Tukaj je nekaj naključno izbranih:

<<<<<<<<<<<<<<<
In 2017, a report released by St. Mary's University, London concluded that Christianity "as a norm" was gone for at least the foreseeable future. According to the report, 91% of people in the Czech Republic between the ages of 16 to 29 have not declared a religious affiliation, and in the United Kingdom, only 7% identify as Anglican (compared to 6% who identify as Muslim). In at least 12 out of the 29 European countries surveyed by the researchers, the majority of young adults reported that they were not religious.
<<<<<<<<<<<<<<<
Atheism is expected to be the dominant position on the existence of God by 2038.[11] A 2009 survey of 1,000 teenagers aged 13 to 18 reports that two-thirds of British teenagers do not believe in God.[12]
The rise in irreligion was confirmed in the UK's 2011 census, which saw irreligion rise from 7.7 million in 2001 to 14.1 million, a rise of 10.3 percentage points. The local authority with the highest level of irreligion was Norwich, the county town of Norfolk, where the level was 42.5%.[13] Religion has the least influence on youth.[14] According to the 2011 census, 25% of England has no religion, 7% of Northern Ireland,[15] one third in Scotland and one-third of Wales.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Nationwide Catholic membership increased between 2000 and 2017, but the number of churches declined by nearly 11%. The Evangelical Lutheran Church in America (ELCA) lost about 30% of its congregation and closed 12.5% of its churches: the United Methodist church lost 16.7% of its congregation and 10.2% of its churches. The Presbyterian Church has had the sharpest decline in church membership: between 2000 and 2015 they lost over 40% of their congregation and 15.4% of their churches.[29] Infant baptism has also decreased; nationwide, Catholic baptisms are down by nearly 34%, and ELCA baptisms by over 40%.
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    FORUM ZDRUŽENJA ATEISTOV SLOVENIJE (ZAS) Seznam forumov -> Ateizem pri nas Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.